Коров’як для підживлення

Настій розводять у пропорції 1:4 з водою і використовують для періодичного поливу грядок на городі. «Коров'як добриво унікальне, адже в його складі містяться практично всі необхідні рослині поживні елементи: азот, фосфор, калій, кальцій, магній, цинк і т.24 квіт. 2022 р.

Як настоювати коров’як?

50 грамів трави і квіток коров'яку залити 0,5 літрами горілки і настоювати протягом 2-ох тижнів. Використовувати для натирання.

Де росте коров’як?

Коров'як росте на лісових узліссях і галявинах, на вирубках і пустирях, на схилах ярів і вздовж доріг майже по всій території України. Коров'як густоквітковий – високий (до 2 м) трав'янистий дворічник сімейства ранникових.

Коли цвіте коров’як в Україні?

Квітки п'ятипелюсткові, ясно-жовті, великі, 2,5-3 см у поперечнику, зібрані в колосовидне гроно донизу. Від квіток іде ніжний запах, від сухих пахне медом. Цвіте в червні-серпні. На території України коров'як представлений 14 видами, при цьому майже всі з них є добрими пилконосами.

Як правильно приготувати з коров’яку добрива, для яких …
Як приготувати коров’як самостійно. Для приготування слід: Взяти 1 відро і заповнити його гноєм. Підготувати 4 відра води і змішати з коров’яком у відповідній тарі.

Related Post

Як пастеризувати молоко в домашніх умовахЯк пастеризувати молоко в домашніх умовах

Ще один спосіб – пастеризація. Для цього молоко потрібно підігрівати при температурі 65-70 градусів протягом 30 хвилин. Це продовжить термін придатності молока до 10 днів. Як робиться пастеризоване молоко? Пастеризоване

Чи пити воду після фільтра зворотного осмосу: корисно чи шкідливо?Чи пити воду після фільтра зворотного осмосу: корисно чи шкідливо?

Система фільтрації зворотного осмосу є одним із найефективніших методів очищення води від різних домішок та забруднень. Вона ґрунтується на принципі пропускання води через мембрану, яка затримує молекули солей та інших

Збирання моркви на зимуЗбирання моркви на зиму

Для збору вибирають сухий, ясний, але прохолодний день. Її краще викопувати лопатою або підкопувати вилами. Робити це потрібно акуратно, не пошкоджуючи овоч. «Поранені» коренеплоди погано зберігаються, стають джерелом появи гнилі,