Як правильно писати декрет чи декрет

Як правильно декретну відпустку чи декретну відпустку?

Відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами часто називають декретом або декретною відпусткою. Загальна тривалість такої відпустки становить 126 календарних днів, включаючи святкові та неробочі дні, та розбивається наступним чином (ст. 17 Закону "Про відпустки" від 15.11.1996 р. № 504):

Як правильно назвати декрет?

Декретною відпусткою зазвичай називають відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами. А іноді — і відпустка для догляду за дитиною до півтора чи трьох років. За законом, це дві різні відпустки — для них знадобляться різні документи. Терміни, правила оформлення та посібники з них теж різняться.

Що означає піти у декрет?

Декретна відпустка або відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами Декретна відпустка – це відпустка, в яку йдуть працюючі жінки перед народженням дитини. Його інша назва (до речі, юридично правильна) – відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами.

Як правильно писати декрет чи декрет

ВІДМІНОКОДНІНАМНОЖИНА
Називнийдекретдекрети
Родовийдекретомдекретів
Давальнийдекретові, декретудекретам
Знахіднийдекретдекрети
Гарматнийдекретомдекретами
Місцевийна/в декретіна/в декретах
Кличнийдекретідекрети

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словарь української мови – понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для понад 260 000 слів. Сервіс звернення містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну паспортну (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВАР.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово.База "антисуржика" містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс "Наголоси", що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ – Словник української мови в 11 томах. Дозволення на використання люб'язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.

Правопис слова "декрет": орфографія, приклади вживання, історія

Слово «декрет» правильно пишеться на «е», оскільки походить від латинського decernere і далі, decretum. У жодній з мов на «і» або « його не пишуть, і писати «дикретний» значить зробити грубу орфографічну помилку: виходить неіснуюче слово, нісенітниця, щось на кшталт «двічі кретний». Щоправда, на північному сході Удмуртії протікає річка Крет, але вона не двоїться на всіх 12 км своєї довжини. Ну хіба що п'яний на неї п'яний до запаморочення. Є й російське прізвище Кретови, проте сіамських близнюків серед них не помічено.

Значення

Декрет як форма правового документа (див. нижче) в наші дні фактично вийшов із вживання, і в повсякденному мовленні слово «декрет» це еліпсис, загальновживане скорочення виразу з кількох слів; конкретно – «декретна відпустка». Так у просторіччі називають оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами відповідно до статті 255 Трудового кодексу Російської Федерації від 30 грудня 2001 р. №197-ФЗ. Відпустка для догляду за дитиною встановлюється ст. 256 того ж ТК РФ, та його також називають декретним або декретом. Дані скорочення допустимо писати й у правових документах, що виходять від фізичних (приватних) осіб, за необхідності додаючи доповнюючі скорочення:

  • «Прошу надати мені декретну відпустку за ст. 255 ТК РФ»;
  • «Прошу продовжити мені декрет для догляду за дитиною згідно ст. 256 Трудового Кодексу»;
  • «Підробіток на боці жінкою, яка перебуває в декретній відпустці, не позбавляє її права на належне їй за декретом грошова допомога";
  • «Не хочеш після пологів розплистись у діжу – не сиди в декреті склавши руки».

Примітка: оскільки словосполучення "декретна відпустка" є стійким і може бути замінено одним словом, «відпустка» в ньому не має так званого локативу, або місцевого відмінка (див. далі). Тому говорити писати «у декретній відпустці» неправильно, потрібно "в декретній відпустці".

Історія

Латиною «decernere» означає вирішувати, а «decretum» – обов'язкове для виконання рішення одного правочинного на те особи або колегіального органу влади. На відміну від указу, едикту тощо. давньоримський декрет не підлягав утвердженню сенатом, народним зборами, оспорюванню в судовому порядку і набирав чинності закону негайно після опублікування. Право видавати декрети надавалося диктаторам – єдиновладним правителям, які обиралися сенатом лише на рік у критичній для Республіки ситуації. Іноді, за надзвичайних обставин, декрети видавав сенат; Так, диктатор призначався особливим декретом. Декрети обмеженої в межах підвладної території дії мали право видавати правителі провінцій у ранзі пропретора чи прокуратора; претори та куратори – ні.

У свій час «ідеологічною бомбою», що сколихнула світ і різко посилила симпатії до більшовиків, був Декрет ВЦВК (Всеросійського Центрального Виконавчого Комітету) від 22.12.1917 «Про страхування на випадок хвороби».За ним вагітній жінці надавалася відпустка на 8 тижнів до пологів і стільки ж після них із повним збереженням утримання (тобто останньої зарплати), якщо вона була учасницею «лікарняної каси» (локального страхового фонду підприємства/організації).

«Декретна відпустка» викликала у світі шок і миттєво стала крилатим виразом. Справа в тому, що і в «найпросунутіших» на той час країнах про загальне (і для жінок теж) виборче право лише подейкували, жінки за рівну з чоловіком роботу отримували на 25-50% меншу зарплату (за законом!), а зміст вагітної, породіллі і матері-годувальниці повністю покладалося на її годувальника. І те, чоловік міг за рішенням суду відмовитися від нього, якщо жінка викривалася «у неналежній поведінці»; яким вважати його, цілком залежало від думки судді.

З часом тривалість «радянського декрету» збільшувалася, яке умови пом'якшувалися. Нарешті, 1991 р., напередодні розвалу СРСР, «декрет» став трирічним (165 тижнів), і жодного попереднього трудового стажу йому вже не було потрібно: ніде раніше мати в декреті отримувала держспособ з скарбниці у встановленому законом размере. В даний час у пострадянських республіках тривалість оплачуваної декретної відпустки становить (в тижнях):

  • Росія – 165 сумарно (за ст. 255: до пологів 70 днів звичайна вагітність або 84 багатоплідна + після 70 днів або 86 при ускладнених пологах або 110, якщо народжені близнюки. Далі, за бажанням, до повних 1155 днів за ст. 256). Робоче місце утримується за декретницею, працівників, які її заміщають, можна наймати тільки тимчасово;
  • Азербайджан, Білорусь – 165 фактично на тих же умовах;
  • Молдова – 158;
  • Вірменія, Узбекистан – 114;
  • Литва – 106;
  • Грузія – 104;
  • Латвія – 94;
  • Таджикистан – 87;
  • Естонія – 82;
  • Україна – 18 або 20 оплачуваних (70 днів до пологів та 56 після; 140 днів сумарно при багатоплідних та ускладнених пологах; за «старим» ТК – 166 тижнів сумарно). Далі, для матері або батька – до 3-х років неоплачуваних з виховання дитини із збереженням права на колишнє робоче місце;
  • Казахстан та Киргизія – 18;
  • Туркменістан – 16.

З інших держав декретна відпустка «по-радянському» поки що залишається лише у Болгарії (100% оплата 45 днів до пологів та 52 тижні після + 2 роки за бажанням на фіксованому держздатні); робоче місце утримується за декретницею. У західних і орієнтованих на них країнах, що хизуються своєю «демократією», тривалість «декрету» не перевищує 26 тижнів, причому, щоб отримувати допомогу по ньому, потрібно безпосередньо до пологів відпрацювати на одного і того ж роботодавця встановлений термін; як правило, 10-12 міс. Однак декретна допомога нараховується не за останньою зарплатою на роботі, а за мінімальною національною. Робоче місце не утримується, відхід у декрет прирівнюється до звільнення, але, якщо після виходу з декрету колишнього роботодавця відкривається вакансія відповідної кваліфікації, то декретниця має переважне декларація про неї. Найлегші умови у Великій Британії (не менше 26 тижнів, з яких по 6 зі 100% оплатою на кожну дитину, потім, за бажанням, до 33 тижнів з щомісячною оплатою за фіксованою ставкою близько 150 ф. ст. на дитину), і в Австралії (18 тижнів, але нарахування допомоги достатньо відпрацювати 10 міс. з повною зайнятістю щонайменше 1-го дня на тиждень).

Граматика

Вираз "декретна відпустка" є іменною групою, тобто використовується в мові і розуміється як одне слово – неживе іменник чоловічого роду 2-го відмінювання в шкільній традиції (I академічного). Може бути замінено іменником «декрет» того ж роду та відміни. Постановка наголосів та поділ переносами декретна відпустка, декретна відпустка, де-кре́т, дек-рет. «Декрет» схиляється типовим чином:

  • Називний: декрет (од. ч.); декрети (Мн. Ч.).
  • Родовий: декрету (од. ч.); декретів (Мн. Ч.).
  • Давальний: декрету (од. ч.); декретам (Мн. Ч.).
  • Знахідний декрет (од. ч.); декрети (Мн. Ч.).
  • Творчий: декретом (од. ч.); декретами (Мн. Ч.).
  • Прийменник: декрете (од. ч.); декре́тах (Мн. Ч.).

«Відпустка» з прикметником «декретний» схиляється також за типовою схемою, але без місцевого відмінка (локативної форми, локативу; у іменника «відпустка» самого по собі є локатив «у відпустці»):

Автор: Садов Артур Олександрович, лінгвіст-типолог

Related Post

Як виростити барана на м’ясо в домашніхЯк виростити барана на м’ясо в домашніх

Скільки можна тримати вдома овець? – овець та кіз – до 25 голів; – коней – 2 голови. Коли відлучати ягнят? Відлучення ягнят традиційно відбувається у тримісячному віці, хоча часто

Плями на листі томатуПлями на листі томату

Перша ознака захворювання помідорів на септоріоз – поява на листі томатів (зазвичай нижніх) невеликих прозорих плям. З часом плями біліють, за їх контуром з'являється облямівка червоно-цегляного або бурого відтінку.7 днів