Як обрізати сливу щоб не росла вгору

Як і коли обрізати сливу?

Дерево обрізають наприкінці березня – на початку квітня, коли вже минули морози, але ще не прокинулися бруньки рослини і не почався сокорух. Навесні вирізають на кільце всі підмерзлі, пошкоджені гілки, які неправильно ростуть (всередину крони), а також проріджують крону і вкорочують прирости минулого року на 1/3.

Коли осінню можна обрізати сливу?

Цю обрізку можна робити восени та взимку до настання сокоруху. Починати можна у кінці жовтня або в лютому. Для того щоб прискорити плодоношення на рік-два, також формують крону, відгинаючи обрізані гілки: обережно прив'язують до стовбура скелетні гілки знизу, збільшуючи їхній кут із 45–50° до 60°.

Коли обрізати абрикос весною?

Обрізати абрикос навесні потрібно до початку руху соку, інакше можна сильно нашкодити дереву. Ти, мабуть, пам'ятаєш, застиглу смолу на дереві? Цей застиглий сік дуже виснажує його. Абрикос росте набагато швидше за інші дерева, тому обрізати його потрібно двічі або тричі на рік.

Як обрізати сливу: потрібно, види обрізки, подальший догляд
Обрізання у кожен з цих періодів несе трохи різну функціональну навантаження. Весняна проводиться після морозів і до …

Related Post

Що має вміти кожен маркетолог: навички та знанняЩо має вміти кожен маркетолог: навички та знання

Маркетолог – це фахівець, який займається маркетинговими дослідженнями, аналізує ринок та розробляє стратегії для просування товарів та послуг. Роль маркетолога вкрай важлива для успіху бізнесу, адже саме його діяльність дозволяє

Чому жовтіє листя у пеларгонії вліткуЧому жовтіє листя у пеларгонії влітку

Недолік вологи негативно впливає на рослину ― листя починає жовтіти. Поливати герань слід, коли земля у горщику починає трохи підсихати, а після поливу обов'язково потрібно зливати зайву воду з піддона.

Чому гній добриваЧому гній добрива

«Гній збільшує вміст органічної речовини в ґрунті, оскільки містить поживні речовини, необхідні рослинам для адекватного росту (NPK, мікроелементи), тому рослини ростуть краще та швидше, виробляючи більше коренів та пожнивних решток