Від застуди молоко з часником

Молоко з часником. Цей екстрений засіб допоможе стати на ноги за одну ніч. У тепле молоко потрібно додати 10 крапель соку часнику, і випити на ніч.7 лист. 2012 р.

Що лікує молоко з часником?

Корисні властивості молока з часником Зменшує запалення і больові відчуття при артриті. Часник налагоджує роботу нервової системи, позбавляє від безсоння. Додайте в часникове молоко дрібку куркуми – вийде чудовий відхаркувальний засіб. Варений часник лікує безпліддя як чоловіче, так і жіноче.

Що буде якщо випити молоко з часником?

Що не можна їсти з часником – потрібно запам'ятати Не запивайте часник молоком, це може привести до розладу шлунка. Не їжте фрукти відразу після вживання часнику, вони здатні викликати бродіння у шлунку. Не змішуйте часник зі свіжими томатами, таке поєднання загрожує печією і метеоризмом.

Як пити молоко від кашлю?

Молоко з медом і маслом Мед має протизапальну дію, масло — пом'якшує горло і слизові верхніх дихальних шляхів. У склянку теплого молока додати чайну ложку меду і шматочок масла, випити повільними ковтками за 3−4 рази протягом дня, перед сном приготувати нову порцію і випити всю. Будьте здорові!

Експерти розповіли варто пити гаряче молоко з медом при …
Варто відзначити, що на Заході вже давно не рекомендують давати молоко з медом хворим пацієнтам. Як виявилося, гаряче молоко не тільки не …

Related Post

Як підгодувати гортензію кефіромЯк підгодувати гортензію кефіром

У якості підживлення для гортензії, як пишуть автори «Дача. Сад та місто», можуть підійти кефір або ряжанка. Для підживлення 2 літри кисломолочного продукту розчиняють у 10 літрах води та поливають

Як обрізати абрикос восени в середній смузіЯк обрізати абрикос восени в середній смузі

Як правильно обрізати абрикос восени? Слід прибирати усі вертикальні прирости та гілки, які перехрещуються. Восени також обрізують абрикос, щоб омолодити. Слід знати, що одна гілка плодоносить приблизно 3 роки. Таким

Грудне вигодовування та часникГрудне вигодовування та часник

Цибулю й часник рекомендується не вживати перші кілька тижнів після народження. А потім вводити їх у відвареному (в супі, борщі, у тушкованих блюдах) вигляді й у невеликих кількостях. Як часник