Що таке антисептик і як ним користуватися

Антисептик для рук медичний дезінфікуючий засіб, що широко застосовується для мінімізації передачі вірусів від людини до людини. Воно призначене для дотримання правил гігієни в домашній обстановці та місцях, де недоступне мило. Головним компонентом дезінфікуючого засобу є етанол (спирт).30 березня. 2023р.

Як правильно користуватись антисептиком?

Як правильно користуватися антисептиком для рук з максимальною користю

  1. слід видавити на руку трохи рідини. …
  2. розтирання антисептика по всій поверхні рук, включаючи простір між пальцями, внутрішній бік долоні, а також зі зворотного боку;
  3. потрібно ретельно розтирати санітайзер до повного вбирання.

Що таке антисептик простими словами?

Антисептичні засоби – це речовини, які мають протимікробну дію і застосовуються в основному зовнішньо для обробки шкіри та слизових, а також для промивання ран.

Що таке антисептик для чого він потрібний?

Антисептик для рук, шкірний антисептик, або санітайзер, тип дезінфікуючого засобу, який використовується в середовищі медичного обслуговування для запобігання передачі патогенних мікроорганізмів, а також для дотримання елементарних правил гігієни рук у місцях, в яких умивальник та мило недоступні.

Росспоживнагляд
Про рекомендації як вибрати антисептик проти коронавірусу

Як правильно обробляти руки антисептиком

Як правильно обробляти руки антисептиком

В останні два роки часто виникає питання, який антисептик є кращим для рук, щоб знизити ризик зараження Covid-19. Особливо популярними стали антисептичні засоби, які можна брати із собою завдяки типу упаковки.Дезинфікуючі засоби у вигляді розпилювача легко дозуються, а в деяких випадках вони єдиним способом помити руки. Наприклад, у транспорті, торгових центрах чи на вулиці з великою кількістю людей. Основне правило використання антисептиків – не можна економити засіб. Воно має покривати всю поверхню рук.

Чому потрібно мити руки після туалету, торкання поручнів, дверних ручок та інших конструкцій, що знаходяться в масовому користуванні? На таких поверхнях збирається велика кількість шкідливих мікроорганізмів, а також вірусів, здатних уразити певні системи органів людини. Руки, оброблені антисептичним засобом, будуть захищені протягом кількох годин від дії таких факторів. Основним питанням у людини є чим знезаразити руки – вибір конкретного засобу також важливий. Усі вони різняться складом, співвідношенням компонентів.

Як правильно мити руки для усунення мікроорганізмів

Щоб очистити поверхню рук від різних загроз, потрібно діяти так:

  • намочити руки проточною водою;
  • шкіра намилюється звичайним чи рідким милом;
  • протягом приблизно 15 секунд слід розтирати поверхню рук;
  • далі потрібно помити руки під струменем води, щоб усунути все миючий засіб.

Подібна процедура підходить як для повсякденного життя, так і для очищення рук після забруднень, отриманих при виконанні певних робіт. У таких ситуаціях замінити мило на антисептичні засоби не вдасться. Для виходу до міста слід навчитися, як правильно обробляти руки антисептиком. Це унеможливить подразнення шкіри, а в деяких випадках – її серйозне пошкодження. Подібне трапляється під час використання дешевого санітайзера.

Інше важливе питання – що краще: мило чи антисептик?

Перше, що необхідно прояснити – гігієна рук та антисептична обробка є різними поняттями, які не слід плутати. Мило ділиться на кілька різновидів:

  • господарське. Підходить виключно для прання (до складу входить тільки луг та жир), а при використанні для миття рук неминуче руйнуються захисні оболонки шкіри;
  • дьогтярне. У такому милі є 10% дьогтю. Він є натуральним антисептиком;
  • зволожуюче. У складі подібного мила є пантенол, гліцерин, екстракт алое віра, що послаблює вплив лугу на шкіру;
  • антибактеріальний. Тут використовується триклозан, що відрізняється якісним усуненням бактерій.

Вибираючи який антисептик краще для рук, слід врахувати аналогічні властивості мила. У деяких випадках мила буде достатньо. Особливо це стосується людей із чутливою шкірою. Не рекомендується використовувати відповідні засоби та антибактеріальне мило надто часто (наприклад, після кожної прогулянки). Скільки потрібно мила для ефективної дезинфекції?

Миючий засіб необхідно використовувати, як завжди – намочити та розтерти. Антисептик та мило доповнюють один одного, але не замінюють. Як правильно мити руки з використанням перерахованих мийних засобів? Рекомендується використовувати третій тип здебільшого завдяки відсутності подразнення.

Як правильно користуватися антисептиком для рук з максимальною користю

Оптимальний варіант під час виборів антисептика – засіб із вмістом спирту 65-80%. Тільки в цьому випадку шкіра не буде пересушена через надлишок спирту і не потрібно довго розтирати засіб через нестачу відповідного компонента. Щоб досягти максимальної ефективності, потрібно використовувати антисептики для рук таким чином:

  • слід видавити на руку трохи рідини. Цієї кількості має вистачити на всю площу долонь, пензля;
  • розтирання антисептика по всій поверхні рук, включаючи простір між пальцями, внутрішній бік долоні, а також зі зворотного боку;
  • потрібно ретельно розтирати санітайзер до повного вбирання. На це піде до однієї хвилини.

Можна використовувати мило, що дозволяє очистити поверхню шкіри рук. Порядок миття аналогічний. Відмінність у тому, що мило необхідно змивати. Бажано – теплою водою (не гарячою). Чим лікарі обробляють руки задля забезпечення чистоти? Подібні фахівці користуються милом та іншими миючими засобами: порошкові, лосьйони з нейтральним pH. Не можна використовувати брускове мило. Інше питання, яке цікавить людей – що краще: мило чи антисептик. Для регулярного користування підходить лише мило, антисептик рекомендується максимум раз чи два на день, щоб унеможливити пошкодження поверхні шкіри.

Як альтернативу можна придбати апарат для дезінфекції рук, який рівномірно розподіляє відповідний засіб. Це виключить виникнення проблем зі шкірою при надмірному нанесенні антисептика вручну. При використанні подібного обладнання слід вивчити, як правильно користуватися антисептиком для рук, щоб не пересушити їх.

Антисептик для рук

Антисептик для рук, шкірний антисептик, або санітайзер [1] , — тип дезінфікуючого засобу, який використовується в середовищі медичного обслуговування для запобігання передачі патогенних мікроорганізмів, а також дотримання елементарних правил гігієни рук у місцях, в яких умивальник і мило недоступні.Залежно від ситуації є доповненням або альтернативою миття рук із милом та водою. Доступний у різних формах: рідкий розчин, гель, піна. Активним інгредієнтом в антисептиці для рук може виступати ізопропанол, етанол, н-пропанол або повідон-йод. Допоміжні речовини, як правило, включають загусник, такий як поліакрилова кислота, зволожувачі, такі як гліцерин, а також пропіленгліколь, та ефірні олії рослин. Спиртовмісні антисептики вважаються більш ефективним засобом для знищення мікроорганізмів, ніж мило, і менше сушать шкіру рук. Усі антисептики для рук містять спирт, третинні або четвертинні аміни, малі концентрації азотистого катіонного поверхнево-діючого агента хлорид бензалконію, триклозан хлорованих ароматичних сполук або повідон-йод.

Дія [ред. редагувати код ]

Центр контролю та профілактики захворювань у Сполучених Штатах Америки (CDC) розглядає антисептики для рук як відповідну милу та воді альтернативу для підтримки гігієни рук.

Фахівці з Центру (CDC) вважають, що найбільш надійним способом для запобігання передачі небезпечних захворювань є миття рук водою з милом. Якщо немає доступу до води та мила, рекомендується використовувати антисептик для рук, що містить щонайменше 60% спирту.

Склад [ред. | редагувати код ]

Для ефективної боротьби з мікробами концентрація спирту в засобах для обробки рук має бути вищою 80 %. Для медичних закладів, таких як лікарні та клініки, оптимальна концентрація спирту для знищення мікробів становить від 70 до 95%.Засоби для обробки рук на основі спирту, які містять дві різні речовини для боротьби з бактеріями (тобто спирт і глюконат), є значно ефективнішими передопераційними локальними антисептиками для шкіри в лікарнях, ніж спирт. До складу більшості спиртових антисептичних засобів входить зволожувач, щоб захистити шкіру рук від надмірного висушування. Однакові інгредієнти використовуються як у безрецептурних антисептичних засобах для рук, так і в антисептиках, що застосовуються в лікарнях, і включають спирти (етанол, ізопропанол та інші), іноді у поєднанні з іншими сполуками, такими як четвертинні солі (бензалконію хлорид). Використання четвертинних солей націлене головним чином збільшення антимікробної ефективності продукту, проте, ці сполуки можуть викликати алергічні реакції в деяких людей. Однак алергічні реакції на четвертинні солі дуже рідкісні, а перевага від їх використання (збільшення антимікробної ефективності) набагато перевищує ризики. Концентрація четвертинних солей в одному відомому антисептику склала 200 частинок на млн. Така концентрація ніколи не призведе до «липкості», навіть якщо засіб застосовуватиметься десятки разів на день. Як правило, четвертинні солі накопичуються на шкірі, і оскільки медичний персонал часто використовує антисептики для рук протягом дня, таке скупчення може призвести до «липкого ефекту». Гелеподібні антисептики для рук, що використовуються багато разів на день, залишають липкі залишки через гелеву структуру. Гель не випаровується і залишається на руках, доки не буде видалено за допомогою мила та води. Відомі шкірні антисептики на основі Повідон-йоду. Повідон-йод – це комплексне з'єднання полівінілпіролідону (PVP) і елементарного йоду (I).PVP-I добре розчинний у воді, спиртах, у тому числі в етиленгліколі та гліцерині. Вперше з'явився на ринку в 1955 році і з тих пір став універсальним широко використовується шкірним антисептиком. Має низьку токсичність порівняно з іншими йод-вмісними препаратами. Йод, що знаходиться у пов'язаній з полівінілпіролідоном формі, дуже слабко всмоктується через шкірні покриви. Основним недоліком повідон-йоду є часті випадки почервоніння шкіри, сверблячки, і подразнення тканин навколо місця застосування. Антисептики для рук виключно на основі спирту ліквідують липкий ефект та ризик алергічних реакцій. Спирт же в гелі, що містить спирт, випаровується, але гель залишається на руках і може викликати алергічні реакції.

Застосування в медицині [ред. редагувати код ]

Побутове використання [ред. редагувати код ]

Крім дезінфекції рук у медичного персоналу, антисептики, що містять спирт, для рук рекомендуються лікарями до застосування в побутових умовах для населення, особливо в місцях великого скупчення людей, в яких відсутні умивальник з водою і милом. Побутові антисептики для рук випускаються у невеликих флаконах, ємністю 50, 30 або 10 мл, а також у поліетиленових пляшках об'ємом 300-500 мл з дозатором для використання на виробництві, в офісі або в громадських місцях, речовина може бути в гелеподібній формі або спре. Як правило, побутові антисептики для рук крім спирту містять добавки, що пом'якшують шкіру рук, найчастіше це гліцерин, та віддушки. Гігієнічна антисептика рук: 2 мл препарату наносять на суху шкіру кистей рук та втирають у шкіру до висихання, але не менше 15 сек. Сучасні спиртовмісні антисептики нешкідливі для шкіри, дезінфікують руки без попереднього контакту з водою та милом. [8]

Безпека [ред. редагувати код ]

Спиртовмісний гель може спалахувати і горіти полум'ям тьмяно блакитного кольору. Це зумовлено тим, що до складу гелю входить легкозаймистий спирт. Деякі гелеподібні санітайзери можуть не мати такого ефекту за рахунок високої концентрації води або зволожуючих речовин. Відомо кілька рідкісних випадків, при яких спирт спричинив пожежу в робочій зоні, включаючи випадок, коли спирт, що використовується як антисептик, накопичившись під хірургічними серветками в операційній, став причиною виникнення пожежі при використанні припального інструменту (термокаутера). Щоб звести до мінімуму ризик пожежі, користувачі гелю для обробки рук на основі спирту повинні бути проінструктовані втирати засіб до рук, поки вони повністю не будуть сухими, вказуючи на те, що легкозаймистий спирт випарувався. Повідомляється про випадки, коли люди пили антисептичні гелі (зі змішувачем) у в'язницях та лікарнях для зняття похмілля, що призвело до скасування їх використання в деяких закладах.

Безспиртові антисептики [ред. редагувати код ]

У 2015 році в США розробили технологію та обладнання, які дозволили налагодити виробництво антисептиків без спирту – на основі хлорноватистої кислоти з терміном зберігання два роки. Продукція доступна в США, Великій Британії та Ірландії. У США, крім боротьби з мікробами на шкірі, засіб використовується в госпіталях для миття стін і підлог, у басейнах замість хлорки для підготовки води. У 2021 році на російському ринку також з'явилися антисептики із хлорнуватистою кислотою у вигляді активної речовини. У місті Дзержинському Московської області відкрився завод ліцензії США (бренд CleanSmart).

також [ред. | редагувати код ]

Примітки [ред. редагувати код ]

  1. ↑Як вибрати антисептик для рук (рус.). ФБУЗ «Центр гігієнічної освіти населення» Росспоживнагляду. Дата звернення: 26 грудня 2021 року.Архівовано 26 грудня 2021 року.
  2. Jimenez L., Chiang M.Virucidal activity of quaternary ammonium compound disinfectant against feline calicivirus: surrogate for norovirus(англ.) // Am J Infect Control: journal. – 2006. – Vol. 34, no. 5 . – P. 269-273. – Doi: 10.1016/j.ajic.2005.11.009. – PMID 16765204.
  3. 123Boyce J. M., Pittet D., ((Healthcare Infection Control Practices Advisory Committee)), ((HICPAC/SHEA/APIC/IDSA Hand Hygiene Task Force)).Guideline для Hand Hygiene в Health-Care Settings. Recommendations of Healthcare Infection Control Practices Advisory Committee і HICPAC/SHEA/APIC/IDSA Hand Hygiene Task Force. Society for Healthcare Epidemiology of America/Asociation for Professionals in Infection Control/Infectious Diseases Society of America(англ.) // MMWR. Recommendations and Reports: journal. – 2002. – October (vol. 51, no. RR-16). – P. 1-45, quiz CE1-4. – PMID 12418624. Архівовано 9 січня 2019 року.
  4. ↑ Вільям Рутала, «Дезінфекція, Стерилізація та Антисептика – принципи, практика, труднощі та нові наукові дослідження (9. 2003)»
  5. ↑Вирішення проблеми за 30 секунд // Промисловий огляд. Фармацевтична галузь: журнал. – Київ: ТОВ «Агентство професійної інформації», 2008. – № 3 (8). – С. 48-49. Архівовано 6 жовтня 2014 року.
  6. ↑Вєткіна, 2008.
  7. ↑ Дані ВООЗ
  8. ↑Сливінська, 2005.

Література [ред. редагувати код ]

  • Ванюков Д. А.Три рівні обробки рук(неопр.) (15 травня 2006 року). Дата звернення: 5 жовтня 2014 року.
  • Cimiotti J. P., Marmur E. S., Nesin M., Hamlin-Cook P., Larson E. L.Adverse reactions associated with alcohol-based hand antiseptic among nurses in neonatal intensive care unit(англ.) // Am J Infect Control. – 2003. – Vol. 31, no. 1 . – P. 43-8.
  • Рекомендації з миття та антисептики рук / За ред. академіка РАЄН Л. П. Зуєвої. – СПб. : Санкт-Петербурзький Навчально-методичний Центр Інфекційного Контролю, 2006. – 38 с. Архівна копія від 28 січня 2007 року на Wayback Machine
  • Слівінська С. Ф. Технологія обробки рук медичного персоналу// Головна медична сестра. – 2005. – № 8. – С. 156-159.

Посилання [ред. редагувати код ]

  • Cimiotti J. P.Небажані реакції, пов'язані із застосуванням антисептиків для рук на спиртовій основі(неопр.) (11 квітня 2003 року). Дата звернення: 5 жовтня 2014 року.
  • Вєткіна І. Ф.Особливе значення гігієнічної обробки рук у профілактиці внутрішньолікарняних інфекцій(неопр.) (15 квітня 2008 року). Дата звернення: 10 листопада 2009 року.Архівовано з оригіналу 4 березня 2016 року.
  • Європейський стандарт обробки рук, EN-1500(неопр.) (15 травня 2006 року). Дата звернення: 10 листопада 2009 року.
  • Постанова Головного державного санітарного лікаря Російської Федерації від 7 липня 2009 р. N 48 р. Москва "Про затвердження СанПіН 2.1.3.2524-09"(неопр.) (21 березня 2009 року). Дата звернення: 10 листопада 2009 року.Архівовано з оригіналу 11 січня 2010 року.
  • Антисептики нового покоління почали випускати у Дзержинському.
  • Чисто спрацьовано: як улаштовано виробництво антибактеріального засобу.

Related Post

Користь червоної капусти для організму людиниКористь червоної капусти для організму людини

Ефективно червона капуста знижує рівень шкідливого холестерину і цукру в крові, тому червонокачанну радять їсти при діабеті. Коренеплід використовують для лікування і профілактики білокрів'я. Вживання продукту веде до нормалізації тиску,

Чи можна равлик з вулиці тримати вдомаЧи можна равлик з вулиці тримати вдома

Що їдять равлики з вулиці? Молоді молюски віддають перевагу живим рослинам, тоді як дорослі й старі особини люблять залишки, що гниють. Листя салату, огіркові часточки та яблучні чипси – улюблена

Інша назва розмаринуІнша назва розмарину

розмарин звичайний, невестіно сукню, весільний колір, Дайк, морська роса, Роз-Марі, ладану трава. Як ще називають розмарин? Про нього дізналися ще у Стародавньому Римі. Там він називався "Морська Роса". Вважали, що