Коли використовується відсоток

Де ми використовуємо відсотки?

В торгівлі поняття «відсоток» використовується найчастіше: знижки, націнки, уцінки, прибуток, сезонні зміни ціни товари, податку з прибутку тощо. буд. – усе це відсотки. Тема «Відсотки» вивчається у курсі математики 4-6 класів.

Навіщо потрібні відсотки?

Проце́нт (від латів. per centum «на сотню; сота») — одна сота частина; позначається знаком "%"; використовується для позначення частки чогось по відношенню до цілого. Наприклад, 17% від 500 кг означає 17 частин по 5 кг кожна, тобто 85 кг.

Навіщо придумали відсотки?

Введення відсотків було зручним для визначення вмісту однієї речовини в іншій; у відсотках стали вимірювати кількісна зміна виробництва товару, зростання та спад цін, зростання грошового доходу тощо. буд. Символ % виник не відразу. Спочатку писали слово «сто» так: стo.

МБОУ Школа № 43
Що таке відсотки в математиці: поняття, приклади, формули

Знак відсотка

Поточна версія сторінки поки що не перевірялася досвідченими учасниками і може значно відрізнятися від версії, перевіреної 22 жовтня 2021; перевірки вимагають 12 поправок.

Поточна версія сторінки поки що не перевірялася досвідченими учасниками і може значно відрізнятися від версії, перевіреної 22 жовтня 2021; перевірки вимагають 12 поправок.

Походження позначення [ред. | редагувати код ]

Саме слово «відсоток» походить від латів. pro centum , що означає перекладі «на сто (сотню)».

Символ відсотка еволюціонував зі скорочення PC – італійське per cento.

До 1425 для позначення відсотка не використовувалося яких-небудь спеціальних символів. Вживали італійський термін per cento (на сотню), у тому числі, у скороченій формі: "per 100", "p 100", "p cento". Наприклад, у тексті 1339 використовувалася буква «pз горизонтальною рисою [1] , що зазвичай позначало скорочення «per», «por», «par», або «pur» [2] .

Текст про арифметику 1339

У XV столітті абревіатуру стали записувати як «pc» з невеликим колом наприкінці, що означає кінцеву букву -o (в італійському на неї закінчувалися числівники, наприклад primo, secondo і так далі). Перші вживання виявлені в додатках до тексту 1425, ймовірно, зроблених близько 1435 [3] .

Абревіатура "pc" з колом поступово еволюціонувала до знака горизонтального дробу ("per o/o"; приблизно до 1650) [5] , надалі втративши частину "per" [4] .

Текст про арифметику 1684 року

У XVIII столітті зустрічається варіант написання, подібний до сучасного.

Правила набору [ред. | редагувати код ]

У тексті знак відсотка використовують лише за числах у цифровій формі, яких при наборі ГОСТ 8.417—2002 вимагає відокремлювати нерозривним пропуском. Наприклад, дохід 67% (67 відсотків), 100% (100 відсотків)). Це правило набору введено в дію в 1982 нормативним документом ГОСТ 8.417-81 (згодом заміненим на ГОСТ 8.417-2002).

Знак відсотка використовують без пропуску перед ним для скороченого запису складних прикметників, утворених за допомогою чисельного та прикметника «відсотковий», оскільки це є одним словом. Наприклад, 20% (двадцятипроцентна) сметана, 10% (десятивідсотковий) розчин, 5% (п'ятивідсоткова) ставка, 100% (стовідсотковий) тощо [6] .

Відповідно до правил російської мови нарощування (літерне відмінкове закінчення) застосовується тільки в записі порядкових числівників [7] , проте іноді застосовується в текстах, розрахованих на читача, що не має достатньої кваліфікації, наприклад, у кулінарних рецептах: «використовуйте 6% оцет».

Використання в інформатиці [ред. редагувати код ]

  • Був доданий до 6-бітного кодування комітетом X3.2 у 1961 році.Пізніше ECMA мала намір прийняти код для символу % у власному 6-бітному варіанті, однак у фінальний набір символ не увійшов [8] .
  • У Бейсику знак відсотка, поставлений відразу після імені змінної, означає тип даних ціле.
  • У мові Сі, а також інших мовах його синтаксичного сімейства (B, C++, D, Java та ін.), знак відсотка позначає операцію обчислення залишку від цілого чисельного поділу, наприклад 8 % 3 == 2. Також знак відсотка використовується як спеціальний символ , який починає специфікацію формату введення або виведення даних у «форматних» рядкових функціях стандартної бібліотеки Сі, таких як printf і scanf , а також багатьох інших, що використовують схожі форматні рядки, наприклад printk в ядрі Linux (форматує рядок і виводить його на системну консоль); аналогічно символ відсотка використовується в Unix-програмі (у деяких випадках – shell builtin-е) printf . Компілятор Сі з Oracle Solaris Studio використовує знак відсотка у форматних специфікаторах директиви компілятора #pragma ident.
  • У багатьох програмах знаками відсотка відбиваються ключові слова, наприклад, %title% , %site% .
  • У Perl знак відсотка, що передує імені змінної, означає тип даних "хеш".
  • У командах DOS і пакетних файлах використовується як перший символ оголошення змінної підстановки для команди FOR; для пакетних файлів потрібно вказувати подвійний знак відсотка – %%.
  • В операційній системі Microsoft Windows для доступу до змінних оточення, а також локальних (сесійних) змінних командного інтерпретатора cmd.exe .
  • У URI для недрукованих символів та символів, що не входять до ASCII[9] : за знаком відсотка вказується шістнадцяткове значення байта (семибітної послідовності у разі символів ASCII), що зберігає символ, наприклад %5d . Інше використання символу заборонено.
  • У SQL знак відсотка команді LIKE замінює будь-яку кількість будь-яких символів, тобто забезпечує пошук по масці.
  • У MATLAB-програмах, TeX-розмітці, PostScript та мовах асемблера деяких процесорних архітектур знак відсотка використовується перед початком малого текстового коментаря.
  • У калькуляторах є кнопка із зображенням відсотка. Залежно від фірми-виробника найпростіші калькулятори обчислюють: відсоток від числа; відсоткове відношення одного числа від іншого; відсоткову надбавку (mark-up); відсоткова зміна.

також [ред. | редагувати код ]

Примітки [ред. редагувати код ]

  1. 12Smith, 1898, p. 437.
  2. ↑Letter p. Архівна копія від 18 квітня 2009 року на Wayback Machine / Cappelli, Adriano: Lexicon Abbreviaturarum Архівна копія від 8 травня 2015 року на Wayback Machine. 2. verb. Aufl. Leipzig 1928. Wörterbuch der Abkürzungen: P. с. 256-257.
  3. ↑ Smith, 1898, pp. 439-440.
  4. 12Smith, 1898, p. 440.
  5. 12Smith, 1898, p. 441.
  6. ↑Пошук відповіді (рус.) . new.gramota.ru. Дата звернення: 22 березня 2020 року.
  7. ↑Коли потрібні буквені нарощення після цифр? – «Грамота.ру» – довідково-інформаційний Інтернет-портал «Російська мова» (рус.). new.gramota.ru. Дата звернення: 22 березня 2020 року.Архівовано 22 березня 2020 року.
  8. ↑ Fischer, Eric. «The evolution of character codes, 1874—1968» Архівна копія від 17 лютого 2015 року на Wayback Machine (2002) (англ.).
  9. ↑Universal Resource IdentifiersАрхівна копія від 30 вересня 2015 року на Wayback Machine: «Recommendations» / W3.org «Підсумок sign («%», ASCII 25 hex) є використаним як ескізний характер в розпізнавальній системі і не знадобиться для будь-якого .» (англ.)

Література [ред. редагувати код ]

  • Smith, D. E. (1898), Rara Arithmetica: у каталозі аритмічних писем, написаних перед MDCI, з описом тексту в літературі George Arthur Plimpton of New York, Boston: Ginn ,
  • Smith, D. E. (1925), History of Mathematics, Boston: Ginn

Посилання [ред. редагувати код ]

Related Post

Цукровий буряк користь та шкодаЦукровий буряк користь та шкода

Буряк рекомендується при будь-яких захворюваннях кишечника і запаленнях. Буряк вкрай корисний при закрепах і проблемах з мікрофлорою кишечника. В овочі містяться корисні нітрати, які підвищують витривалість і покращують роботу серцево-судинної

Як накласти одне відео на інше на iPhone: простий та швидкий спосібЯк накласти одне відео на інше на iPhone: простий та швидкий спосіб

Створення відеоконтенту стало невід'ємною частиною нашого повсякденного життя. Іноді хочеться додати оригінальності та творчості у свої відео, зробивши їх унікальними. На iPhone можна легко накласти одне відео на інше, щоб

Коли пересадити жимолість в інше місцеКоли пересадити жимолість в інше місце

Коли краще садити жимолость? Посадка жимолості Саджати жимолость можна з весни до осені, але тільки не в травні або червні – в цей час у жимолості найактивніший ріст пагонів. Якщо