Голова нервова, що робити

Як зняти нервову напругу в голові?

Немедикаментозне лікування

  1. Акупунктура. Акупунктура може забезпечити тимчасове зниження хронічного головного болю напруги.
  2. Масаж. Масаж може допомогти зменшити стрес і зняти напругу. …
  3. Глибоке дихання, біологічний зворотний зв'язок та поведінкова терапія.

Як зрозуміти, що голова болить від нервів?

Біль майже завжди двостороння, відчувається на кшталт болючого «обруча» або «каски». Часто локалізується в області скронь, чола, потилиці. Характер стискає або давить. Іноді може поєднуватись з порушенням апетиту, рідко з легкою нудотою або блювотою, світлобоязню або звукобоязню.

Чому напруга у голові?

Головний біль напруги обумовлений багатьма причинами: психосоціальним стресом та емоційними розладами (тривога та депресія), тривалим пізнім перенапругою м'язів, зловживанням анальгетичними препаратами.

Ремсі Діагностика
Що робити, якщо болить голова? | Блог про здоров'я

Головні болі

Регулярні головні болі входять до найпоширеніших розладів нервової системи. Головний біль – це болісне і позбавляє можливостей нормально функціонувати стан, що виникає у разі нечисленних типів первинного головного болю, таких як мігрень, головний біль напруги та кластерний головний біль. Головний біль може бути викликаний іншими причинами або бути вторинним по відношенню до довгого переліку інших станів: наприклад, головний біль, викликаний надмірним використанням лікарських засобів.

Наскільки поширені головний біль?

За оцінками, на глобальному рівні поширеність серед дорослих людей головного болю (з клінічними проявами щонайменше один раз протягом останнього року) становить близько 50%. Від половини до трьох чвертей людей у ​​віці 18-65 років у світі мали головний біль упродовж останнього року, і понад 30% із цих людей повідомляли про мігреню. 1,7 – 4% дорослого населення світу страждає від головного болю, що триває 15 або більше днів щомісяця. Незважаючи на відмінності по регіонах, головний біль є всесвітньою проблемою, яка вражає людей незалежно від віку, раси, рівня доходів та географічного району.

Який тягар, викликаний головним болем?

Головний біль не тільки болісний, він також позбавляє людину можливостей нормально функціонувати. У Глобальному дослідженні тяжкості хвороб, результати якого оновлені у 2013 році, мігрень посідають шосте місце серед причин, пов'язаних із роками втрачених внаслідок інвалідності (YLD). Головні болі загалом займають третє місце серед таких причин.

Головний біль є відчутним тягарем для страждаючих людей, що включають іноді значні особисті страждання, знижену якість життя та фінансові витрати. Приступи головного болю, що повторюються, а часто і постійний страх в очікуванні наступного нападу надають негативний вплив на сімейне і суспільне життя, а також на трудову діяльність. Зусилля, які докладаються протягом тривалого часу для того, щоб пристосуватися до життя з хронічним головним болем, можуть також сприяти розвитку інших хвороб.Так, наприклад, показники депресії серед людей, які страждають на мігрень або сильні головні болі, втричі перевищують аналогічні показники серед здорових людей.

Типи головного болю

Мігрень, головний біль напруги та головний біль, спричинений надмірним використанням лікарських засобів, мають суспільну значущість, оскільки призводять до високих рівнів інвалідності та поганого стану здоров'я на рівні всього населення.

Мігрень

  • Тип первинного головного болю.
  • Найчастіше починається в період статевого дозрівання, а найбільші страждання завдає людям віком 35-45 років.
  • Приблизно вдвічі більше жінок страждають від мігрені, ніж чоловіки; це пояснюється гормональними факторами.
  • Її причиною є активація механізму у глибоких відділах мозку, що призводить до вивільнення навколо нервів та кровоносних судин голови запальних речовин, що викликають біль.
  • Для мігрені характерні рецидивні напади найчастіше протягом усього життя.
  • Напади включають такі симптоми, як
    • помірний або сильний головний біль, який:
      • односторонній та/або пульсуючий біль;
      • погіршується при звичайній фізичній активності;
      • біль триває від кількох годин до 2-3 днів;

      Головний біль напруги (ГБН)

      • ГБН є найпоширенішим типом первинного головного болю.
      • Про епізодичну ГБН (менше 15 днів на місяць) повідомляють понад 70% людей у ​​деяких групах населення; від хронічної ГБН страждають 1-3% дорослих.
      • ГБН часто починається у підлітковому віці, в основному, серед жінок – на трьох жінок припадає двоє чоловіків.
      • Її механізм може бути пов'язаний зі стресом або скелетно-м'язовими проблемами шиї.
      • Приступи епізодичної ГБН зазвичай тривають кілька годин, але можуть тривати кілька днів.
      • Хронічна ГБН може бути безперервною і значно більшою мірою перешкоджати нормальному функціонуванню, ніж епізодична ГБН.
      • Цей тип головного болю описується як біль, що стискає або стискає, подібна до болю від тугої пов'язки навколо голови, яка іноді поширюється на шию або починається з шиї.

      Кластерний головний біль (КДБ)

      • Тип первинного головного болю.
      • КДБ зустрічається відносно рідко: від неї страждає менше однієї людини з 1000 дорослих людей, причому на шість чоловіків припадає одна жінка.
      • КДБ розвивається, в основному, у людей віком 20 років та старших.
      • Вона проявляється у вигляді частих, короткочасних, але вкрай тяжких нападів головного болю, для якого характерні біль у ділянці очей зі сльозотечею та почервонінням, нежить або закладеність носа з того боку особи, яка болить, і можливе опущення повік.
      • КДБ може бути епізодичною та хронічною.

      Головний біль, спричинений надмірним використанням лікарських засобів (ГБЛ)

      • ГБЛ виникає внаслідок хронічного та надмірного використання лікарських засобів від головного болю.
      • ГБЛ є найпоширенішим типом вторинного головного болю.
      • Вона може вражати до 7% людей деяких групах населення, переважно жінок.
      • ГБЛ буває давить, стійкою і часто найбільш сильною при пробудженні.

      Соціальний та економічний тягар головного болю

      Головні болі є проблемою громадської охорони здоров'я з урахуванням пов'язаної з ними інвалідності та фінансових витрат суспільства.У зв'язку з тим, що головні болі найбільш болючі у продуктивному віці (з пізнього підліткового віку до 60 років), їхня фінансова вартість для суспільства, головним чином, через втрачені робочі години та знижену продуктивність оцінюється високо. Так, наприклад, у Сполученому Королівстві Великобританії та Північної Ірландії через одну лише мігреню щорічно втрачається близько 25 мільйонів робочих чи шкільних днів; ця фінансова вартість відповідає вартості ГБН та хронічного щоденного головного болю, разом узятих. За даними одного обстеження, головний біль є однією з основних причин звернення до лікарів — одну третину всіх неврологічних консультацій було проведено з приводу головного болю.

      Проте багато людей, які страждають від головного болю, не отримують ефективної медичної допомоги. Так, наприклад, у Сполучених Штатах Америки та Сполученому Королівстві Великобританії та Північної Ірландії лише половина людей, у яких виявлено мігрень, протягом останніх 12 місяців були на прийомі у лікаря з причин, пов'язаних з головним болем, і лише двом третинам з них було поставлено правильний діагноз. Більшість людей покладалися виключно на лікарські засоби, які відпускаються без рецепта.

      Лікування

      Для забезпечення належного лікування головного болю необхідна професійна підготовка фахівців охорони здоров'я, точна діагностика та встановлення стану, належне лікування ефективними за вартістю лікарськими засобами, прості зміни способу життя та санітарна освіта пацієнтів. Основні класи ліків для лікування головного болю включають: анальгетики, протиблювотні засоби, препарати від мігрені та профілактичні лікарські засоби.

      Перешкоди для ефективної медичної допомоги

      Основною клінічною перешкодою є нестача знань серед медичних працівників. У програмах медичної освіти у всьому світі навчанню в галузі головного болю відводиться, в середньому, лише 4 години. Більшість людей з головними болями у світі не отримують правильного діагнозу — 40% людей з мігренню та ГБН та лише 10% людей з ГБЛ.

      Погана поінформованість серед загального населення. Головні болі не сприймаються населенням як серйозні розлади, оскільки вони, в основному, мають епізодичний характер, не призводять до смерті і не заразні. Низькі показники звернення за медичною консультацією в розвинених країнах можуть вказувати на те, що багато людей, які страждають на головний біль, не знають про існування ефективного лікування. За оцінками, 50% людей із головними болями займаються самолікуванням.

      Багато урядів, які прагнуть обмежити витрати на охорону здоров'я, не визнають значного тягару головного болю для суспільства. Вони можуть не розуміти, що прямі витрати на лікування головного болю незначні в порівнянні з величезною непрямою економією витрат (наприклад, шляхом зменшення кількості втрачених робочих днів), яка може бути досягнута при виділенні ресурсів для належного лікування головного болю.

      Діяльність ВООЗ

      Такий очевидний тягар закликає до дій. ВООЗ визнає це і є партнером неурядової організації "Полегшення тягаря" ("Lifting The Burden") у проведенні Глобальної кампанії проти головного болю.Ця ініціатива, започаткована у 2004 році, спрямована не лише на підвищення обізнаності щодо головного болю, а й на покращення якості медичної допомоги при головному болю та розширення доступу до неї у всьому світі. У 2011 році ВООЗ опублікувала «Атлас головного болю» з описом тягаря, викликаного головними болями, та ресурсів, що є для його полегшення.

      Болить у голові: що робити? Види головного болю та причини появи

      головний біль

      Коли болить голова, важко сконцентруватися на роботі, навчанні, домашніх справах і відпочинку. Больові відчуття знижують якість життя, заважають відпочинку та сну, не дають дотримуватися звичного способу життя. Недуга пов'язані з індивідуальними анатомічними особливостями окремого організму. Вчені та медики не перестають проводити дослідження, щоб будь-який головний біль був своєчасно діагностований, інакше адекватне лікування не призначити. Що робити, якщо болить голова — дізнаєтесь у цій статті.

      Види головного болю та причини появи

      У кожної людини бодай раз у житті боліла голова. Буває дискомфорт проходить після відпочинку чи гарного сну. Але якщо виникає хронічний біль голови, тільки лікар допоможе знайти джерело недуги.

      Проблеми можуть виникнути через:

      • метеозалежності;
      • частих стресів;
      • перегрівання на сонці, у лазні чи сауні;
      • тривалого перебування в холоді та переохолодження;
      • шкідливих звичок: перебір із міцним алкоголем, тютюном тощо;
      • порушення режиму сну: це нерідка причина, чому болить голова, що робити – виспатися і налагодити графік;
      • переїдання, поганого апетиту;
      • надмірних фізичних навантажень.

      види головного болю

      Згідно з класифікацією, головний біль поділяється на:

      Первинні – пов'язана з порушеннями роботи мозку (як приклад – головний біль напруги або мігренозна).
      Вторинні – супутні симптоми інших захворювань. Цей вид проявляється після травм, проблем із шийним відділом хребта, вірусних хвороб, ішемії мозку в хронічній стадії та інших недуг.

      Розглянемо найпоширеніші види головного болю та причини їх виникнення.

      Прояв головного болю напруження

      Є найчастішим різновидом із групи первинних болів. Виникає через фізичне навантаження м'язів плечового пояса або внаслідок психічних навантажень (стресів, фобій, тривог, депресивних станів). Якщо розглядати глибше, прояв пов'язаний із подразненням ноцицептивної системи.

      головний біль напруги

      Найчастіше зустрічається в активних молодих працездатного віку, у студентів. Зазвичай, це не сильний головний біль, а більш тупий і монотонний, з ефектом, що стискає і давить. Пульсуючий головний біль може зберігатися від півгодини до декількох діб.

      Як виявляється мігрень?

      Мігрень – здебільшого зустрічається у представниць слабкої статі, причому дві третини випадків – це прояв менструальної мігрені. Хоча механізм появи та передумови розвитку досі повною мірою не вивчені. Незалежно від віку, і у жінок, і у чоловіків може з'являтися мігренозний кластерний головний біль внаслідок фізичних та емоційних перевантажень, через збої в раціоні харчування або нав'язливих різких запахів, після спиртного, внаслідок метеозалежності, через сильний шум і т.д. Вона охоплює половину голови і може бути сильною або середньою, але справитися з нею реально.Дізнайтеся у лікаря: що робити, якщо болить голова під час мігрені.

      Що робити з головним болем при застудних захворюваннях?

      При застуді біль у скронях або іншій частині черепа з'являється внаслідок підвищення температури тіла та інтоксикації організму (токсини впливають на роботу клітин головного мозку). Може поширюватись по всій голові. Причини головного болю в цьому випадку – це віруси та бактерії. До больового синдрому приєднуються: кашель, фарингіт або ларингіт, лихоманка та інша симптоматика.

      Головний біль при ішемії мозку

      При цій хворобі в хронічній стадії не тільки болить голова в області чола, а й по всій голові, а дискомфорт погіршується емоційною лабільністю, запамороченнями, збоями координації рухів, скороченням когнітивних функцій, розладами органів зору, слуху. При цьому досить тривалий час і постійно болить голова, але не сильно.

      Головний біль як симптом інших захворювань

      Якщо болить ліву скроню або буває головний біль у лобовій частині, це може бути пов'язане з хворобами судин: вегетосудинною дистонією, ішемічною атакою, гіпертонією, дисциркуляцією вен та іншими недугами.

      Вегетосудинна дистонія супроводжується, крім головного болю, нудотою та перепадами тиску, втратою свідомості, порушеннями неврологічного характеру.

      При гіпертонічній хворобі спазми поєднуються з помутніннями в очах, позивами нудоти, шумом у вухах, больовими позивами в ділянці серцевого м'яза. При цьому болить голова потилиці, рідше в інших ділянках черепа.

      Пацієнти з венозною дисфункцією відчувають напади болю вранці і у вечірній час у вигляді тупого спазму, що давить.

      Обстеження при головному болі та діагностика хвороб

      Неважливо, болить права частина голови або будь-яка інша область, необхідна своєчасна діагностика у спеціалістів різного профілю: від терапевта та невролога до нейрохірурга, офтальмолога та при необхідності – у інфекціоніста.

      У кожному випадку обстеження призначається в індивідуальному порядку, але не обійтися без досліджень та аналізів, які вважаються основними:

      • доплерографії;
      • ліпідограми;
      • комп'ютерна томографія черепної коробки;
      • обстеження шийного відділу хребта;
      • електроенцефалографії;
      • загального аналізу крові та аналізу на цукор;
      • діагностики щитовидної залози

      Лікування головного болю

      Після повноцінного обстеження та постановки точного діагнозу лікування повинен призначити лікар. Вивчається симптоматика (болить права скроня або інша частина), зіставляються результати діагностики і після цього підбирається індивідуальна терапія. Залежно від типу недуги, її ступеня тяжкості, наявності супутніх захворювань та вікового критерію, лікар розписує схему лікування, яку слід слідувати неухильно.

      Сукупне лікування включає як анальгетики, а й процедури фізіотерапії, ліки усунення симптомів і терапії хвороби, седативні препарати тощо.
      Якщо ви спостерігаєте часті головний біль, мігрені, а також шум у вухах, необхідно записатися на прийом до лікаря-неврологи (невропатолога) нашої клініки.
      У лікувально-діагностичному центрі Лорітом проводиться індивідуальна терапія від головного болю, діагностику пацієнти проходять на високотехнологічному обладнанні. Тому точність діагнозу та результати лікування у нашій клініці на висоті.

      Автор
      Дубенко Ольга Євгенівна
      Невропатолог, доктор медичних наук, професор кафедри невропатології та нейрохірургії ХМАПО

Related Post

Як формувати кущ баклажана у теплиці схемаЯк формувати кущ баклажана у теплиці схема

Як садити баклажани в теплиці? Розсаду баклажанів висаджують у тепличний ґрунт за стрічковою схемою, з відстанню не менше 30-40 см між майбутніми кущами і не менше 60-70 см між рядами.

Чи можна посадити гладіолуси в середині червняЧи можна посадити гладіолуси в середині червня

На клумбі в червні можна посадіть квіти: чорнобривці, фіалки, айстри, настурції, гладіолуси, маргаритки, півонії, дзвіночки. Садити квіти рекомендується в фазу зростаючого сісяця (1-3 і 19-30 червня).30 трав. 2023 р. Коли садити