Чи можна вирощувати шпинат на підвіконні

Вирощувати шпинат на підвіконні можна в будь-який час року. За умови забезпечення 10-годинного світлового дня рослина добре росте і розвивається.13 серп. 2021 р.

Як виростити шпинат на підвіконні?

Посів шпинату здійснюють на глибину 1-1,5 см, потім поверхню злегка ущільнюють, посіви накривають плівкою або склом і утримують до появи сходів у теплому місці. Тільки-но насіння почне проростати, плівку знімають, а посудину переставляють на південно-східне або південне підвіконня – сходам знадобиться багато світла.

Де краще сіяти шпинат?

Шпинат невимогливий до освітленості, тому його можна посадити в півтіні. Перед посівом насіння шпинату в ґрунт вносять мінеральні добрива з розрахунку 5 г суперфосфату і 10 г калійної солі на 1 м². Якщо в ґрунт вносили гній, то вносити азотні мінеральні добрива не потрібно.

Як правильно приготувати шпинат?

Листя шпинату добре промийте, дайте воді стекти, обріжте товсті стебла. Часник почистіть і поріжте тонкими пластинками. На сковороді розігрійте оливкову олію, обсмажте часник буквально одну хвилину, додайте листя шпинату і припустіть їх, поки вони не стануть м'якими. Додайте сік лимона і тушкуйте ще 1 хвилину.

Вирощування шпинату на підвіконні | Cам собі агроном
Шпинат відмінно пікірується, головне: акуратність і дбайливе ставлення до кореневої системи. Перед витяганням паростків рясно змочують землю, і по одній пересаджують всі рослини на постійне місце. Поливають їх. Ця культура вологолюбна, при сухому повітрі рослина може почати …

Related Post

Як зробити корисну воду в домашніх умовах: прості способиЯк зробити корисну воду в домашніх умовах: прості способи

Зміст:1 Як зробити чисту воду для пиття?2 Що додати у воду, щоб вона стала корисною?3 Як у домашніх умовах зробити лужну воду для пиття?4 Чим дезінфікувати воду для пиття в

Чому відварена картопля темнієЧому відварена картопля темніє

Сьогодні хотілося б окремо розібратися, чому відварна картопля після варіння часом набуває сіруватий, голубуватий або навіть насичено чорний колір, інформує Ukr. Media. Виною всьому є хлорогенова кислота, яка зайво накопичується