Баклажани вирощувати в теплиці можна

Можна отримати врожай баклажанів навіть у теплиці. Баклажан — теплолюбна культура, тому непогано зростає у відкритому ґрунті. Але для того, щоб отримати гарний врожай у середніх широтах, необхідно вирощувати його у теплиці або під плівковим укриттям, а також враховувати деякі нюанси, інформує Ukr. Media.24 трав. 2020 р.

Коли висаджувати баклажани в теплицю?

Також за два тижні до висадки розсаду бакалажан потрібно буде обприскати 0,5%-ним розчином мідного купоросу, щоб захистити від грибкових захворювань. У теплицю баклажани висаджують у другій половині травня, а у відкритий грунт – на початку червня.

Як підв язувати баклажани?

Як підв'язати баклажани Підв'язують кущики в трьох місцях, при цьому використовують кілки або шпалеру. Як тільки кущики будуть висаджені в ґрунт, слід зайнятися їх формировкой в одне стебло, при цьому через деякий час йому знадобиться підв'язка до опори.

Як правильно доглядати за баклажанами?

Баклажани потрібно поливати під коріння, уникаючи потрапляння вологи на листя. Кількість води повинна бути такою, щоб промочити землю на 20-40 см — саме на такій глибині розташована основна частина коріння рослини. Баклажани дуже полюбляють воду, але при цьому негативно реагують на підвищену вологість повітря.

Вирощування баклажанів у теплиці – Vse Roste
Догляд за баклажанами в теплиці з полікарбонатукрім поливу включає розпушування ґрунту та регулярне підживлення. Пухкий ґрунт забезпечує вільний доступ кисню до кореневої системи та нормальне випаровування вологи. Обробка від захворювань і шкідників зазвичай не …

Related Post

Чому важливо обрізати відцвілі квіти кали і як це зробити правильноЧому важливо обрізати відцвілі квіти кали і як це зробити правильно

Зміст:1 Коли краще обрізати лаванду восени чи навесні?2 Як потрібно обрізати лаванду?3 Що робити із лавандою на зиму?4 Чим підгодувати лаванду восени? Калла – чудова рослина, відома своїми великими та

Будова яйця птиці короткоБудова яйця птиці коротко

Яка будова яйця? Пташине яйце складається з жовтка, білка, шкаралупи та оболонок (надшкаралупної, підшкаралупної, білкової і жовткової), на частку яких припадає відповідно 32%, 56% та 12% від ваги яйця. Це